Aktualności - Ogólne

Ogólne

WERNISAŻ WYSTAWY "DROGI BIEŻANOWIAN DO NIEPODLEGŁOŚCI"

ZAPRASZAMY 26 LISTOPADA (PIĄTEK) GODZ. 17.00 NA WERNISAŻ WYSTAWY „BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI” PRZYGOTOWANEJ WE WSPÓŁPRACY Z ARCHIWUM NARODOWYM W KRAKOWIE Z OKAZJI OBCHODÓW 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI „BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”. WYSTAWA JEST PREZENTOWANA DO 12.12.2018 R.

Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości. Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami. Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na rzecz Legionów. Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. O wydarzeniach i ludziach z tamtego okresu, związanych z małą ojczyzną należącą dzisiaj do Krakowa, opowiada wystawa „Bieżanowian drogi do niepodległości”.

Prezentowane na wystawie fotografie, ilustracje i dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, instytucji partnerskich:

Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie, Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, Zgromadzenia Sióstr Prezentek, a także osób prywatnych.

więcej